The participants of the quiz game touched upon the life and work of Arno Babajanyan
Within the framework of the quiz game entitled “The Composer madly in love with Yerevan”, the schoolchildren presented the life and wonderful works of the greatest composer.
School teams sequentially participated in the quiz. First of all the schoolchildren presented their work: a video, portraits, songs, and each school answered the questions and asked each other questions. Then, the participants of the quiz game guessed the name of the live music.
The work of the teams was evaluated by an honorary jury. Game-competitions with the participation of schoolchildren were held at Yeghishe Charents House-Museum, House Museum of Alexander Spendiaryan, Yerevan History Museum and at the Museum of Russian Art. The quiz organized on the initiative of the Department of Education, Culture and Sports of Kentron administrative district will be summed up in the final phase.